Atrakcje w okolicy

Miejscowość Brenna należy wraz z sąsiadującymi Górkami Wielkimi i Górkami Małymi do najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych Beskidu Śląskiego. Położona w górnym biegu rzeki Brennicy i jej dopływów, otoczona zboczem Równicy, Trzech Kopców i Kotarza, tworzy niezwykle malowniczy zakątek. Brenna należy do powiatu cieszyńskiego i sąsiaduje z Wisłą, Ustroniem i Szczyrkiem.

Brenna to prawdziwa oaza dla amatorów narciarstwa, pieszych wędrówek po górskich szlakach, wycieczek rowerowych, biegania po lesie, czy leniuchowania nad rzeką, na świeżym powietrzu.

Wyciągi narciarskie

Amatorzy narciarstwa mają do dyspozycji lokalne wyciągi narciarskie Pod Starym Groniem (1,5 km) i Świniorkę (8 km), jak również trasy narciarskie zlokalizowane w Wiśle (25 km), Ustroniu (15 km) czy Szczyrku (50 km).

Ośrodek Narciarski Pod Starym Groniem oferuje narciarzom wyciąg orczykowy pojedynczy o długości 631m położony na północnym stoku Starego Gronia z różnicą wzniesień 138m. Zdolność przewozowa wyciągu: 600 osób/godz. Trasa zjazdowa przeznaczona jest dla narciarzy średnio jeżdżących i zaawansowanych oraz lubiących mocniejsze wrażenia. Trasa jest oświetlona i dośnieżana w razie potrzeby. Dodatkowo do dyspozycji maluchów stawiających swe pierwsze kroki na nartach jest mini wyciąg narciarski o długości 100m wraz z Kubusiowym przedszkolem. Przy wyciągu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i bezpłatny parking.

Stacja Narciarska Świniorka wchodzi w skład Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Dolina Leśnicy. Ośrodek dysponuje czterema naśnieżanymi trasami zjazdowymi o łącznej długości blisko 2 km. Na trasach pracują trzy wyciągi talerzykowe, jeden wyciąg zaczepowy oraz wyciąg do jazdy "na oponach". Z uwagi na szerokie polany trasa dostosowana jest zarówno dla narciarzy początkujących jak i zaawansowanych.

 

Szlaki turystyczne

Jedną z głównych atrakcji regionu są liczne szlaki turystyczne, wśród których najciekawsze są:

 

1) BŁATNIA ( Błotny 917 m n.p.m.) – szczyt górski w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego.


Ze szczytu Błotnego (917 m n.p.m.) rozpościerają się piękne widoki na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki oraz Beskid Śląsko-Morawski, a przy sprzyjającej pogodzie widoczne są wierzchołki słowackiej Małej Fatry. Podziwiamy panoramę obejmującą szczyt Klimczoka i Skrzycznego. Nad kopułą Stołowa, wznosi się masyw Trzech Kopców i Klimczoka. Na prawo od Klimczoka, widoczne są Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Malinowska Skała, Zielony Kopiec, Barania Góra. Patrząc na południe widzimy dolinę Brennej , Stary Groń i szczyt Kotarza. Dalej rozpościerają się Trzy Kopce Wiślańskie, Orłowa i Równica zakończone wzniesieniem Lipowskiego Gronia. W tle, ponad Trzema Kopcami Wiślańskimi widzimyt zalesiony Kiczor, a na prawo, w kierunku północnym stromo opada Stożek. Dalej widzimy całe pasmo graniczne z Cieślarem, Wielkim Soszowem i Wielką Czantorią (995 m n.p.m.). Patrząc na południe, ponad garbami Kotarza podziwiamy szczyty pasma Wielkiej Raczy Beskidu Żywieckiego.


Z Brennej Ośrodka Zdrowia

Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 1,40 h / 1,10 h


Szlak rozpoczyna się w Brennej Ośrodek Zdrowia, skąd podążamy za zielonymi znakami. Mijamy polanę Szarówka, na której znajdują się dwie kapliczki. Następnie idziemy za czerwonymi znakami prowadzącymi z Wielkiej Cisowej do schroniska na Błatniej.

Z Brennej Centrum

Kolor szlaku: czarny i zielony
Czas przejścia: 1,30 h / 1 h

Wyruszamy z Brennej Centrum, gdzie rozpoczyna się łącznikowy szlak czarny, którym dochodzimy do znaków zielonych, które prowadzą z Ośrodka Zdrowia na szczyt Błotnego.

 

2) TRZY KOPCE (1082 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląskim, położony ok. 750 m na południowy zachód od Klimczoka.

Z Brennej Centrum

Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 3,40 h / 3 h

Szlak rozpoczyna się w Brennej Centrum, skąd wyruszamy za znakami zielonymi, przechodząc dalej obok Parku Turystyki i wyciągu narciarskiego, a następnie przez Horzelicę aż na szczyt Starego Gronia. Z polan podszczytowych podziwiać można piękne widoki m.in. na: dolinę Hołcyny i Brennicy, pasmo Błotnego, Skrzyczne, Orłową, Równicę, pasmo Stożka i Czantorii oraz szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego z dominującą Łysą Górą. Następnie wyruszamy do doliny Leśnicy, pniemy się w górę w kierunku szczytu Gronik. Kolejnym etapem szlaku są Trzy Kopce Wiślańskie oraz schronisko „Telesforówka”.

Z Brennej Leśnicy

Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 1,25 h / 0,55 h

Szlak rozpoczyna się w Brennej Leśnicy ul. Pilarzy, skąd wyruszamy za znakami zielonego szlaku pieszego. Dochodzimy do pierwszego rozwidlenia, na którym skręcamy w lewo i lekko wznoszącym się trawersem docieramy do polany i szczytu Gronika. Stąd widoczny jest już szczyt Trzech Kopców Wiślańskich, do którego wędrujemy za znakami szlaku.

 

3) KOTARZ (974 m n.p.m.) – nazwą tą określa się wyraźne wypiętrzenie w głównym grzbiecie Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim

Kolor szlaku: niebieski
Czas przejścia: 2 h / 1,30 h

Początek szlaku znajduje się w Brennej Centrum, skąd za znakami szlaku niebieskiego wyruszamy w kierunku doliny Hołcyny. Pod drodze warto zatrzymać się na chwilę przy kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela, pochodzącym z początku XVIII wieku. Po zwiedzeniu kościoła idziemy dalej szlakiem, docieramy do mostu i przekraczamy rzekę Brennicę, której źródła znajdują się na zachodnich stokach Beskidka. Następnie idziemy asfaltową drogą pomiędzy pasmem Kotarza i Starego Gronia. Mijamy przystań kajakową, gdzie latem można popływać na kajakach i rowerkach wodnych. Począwszy od uroczej przydrożnej kapliczki, zaczynamy mocno piąć się w górę, aż do ostatnich zabudowań, po których idziemy leśnym traktem, podziwiając niezwykłe formy skalne - osuwiska.

Szlak prowadzi następnie na Halę Jaworową (z charakterystycznym samotnym bukiem), która jest częścią dawnego kompleksu wypasowego, zwanego Kotarzem. Był to, obok Starego Gronia największy ośrodek sałaszniczy na terenie Brennej, w którym wypasano stada owiec co najmniej od 1689r. Z polany można podziwiać okoliczne szczyty. Potem dochodzimy do lasu i krótkim podejściem podążamy do szczytu, gdzie znajduje się ołtarz europejski.

 

4) PRZEŁĘCZ KARKOSZCZONKA (729 m n.p.m.) – głęboka przełęcz w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego,

do Szczyrku

Czas przejścia: 2 h / 1,30 h
Kolor szlaku: żółty

Szlak rozpoczyna się na parkingu w Brennej Bukowej przy Karczmie pod Skalicą i oznaczony jest żółtymi znakami. Na pierwszym etapie szlaku możemy spotkać ciekawe rośliny: zawilca gajowego, śledziennicę, żywca gruczołowatego oraz modrzewie, olsze czarne, jesiony wyniosłe czy buki. Po drodze mijamy kapliczkę Matki Bożej Nieustającej Pomocy z 1894r. Ścieżka prowadzi na przełęcz Karkoszczonkę, gdzie można podziwiać wspaniałe widoki i wypocząć w schronisku „Chacie Wuja Toma”. Potem wyruszamy za żółtymi znakami do Szczyrku.

na Klimczok

Czas przejścia: 2 h / 1,35 h
Kolor szlaku: żółty, czerwony

Szlak rozpoczyna się na parkingu w Brennej Bukowej przy Karczmie pod Skalicą, skąd kierując się żółtym szlakiem dochodzimy do przełęczy Karkoszczonka, gdzie możemy rozkoszować się wspaniałym krajobrazem. Z tego miejsca idziemy dalej podążając za czerwonymi znakami prowadzącymi na górę Klimczok.

 

5) STARY GROŃ (792 m n.p.m.) – ogólna nazwa dość długiego grzbietu górskiego w Beskidzie Śląskim na terenie Brennej,
Nieco poniżej szczytu Starego Gronia znajduje się 12m wieża widokowa, z której można podziwiać piękne krajobrazy, a wśród nich m.in. Dolinę Hołcyny i Brennicy, pasmo Błotnego, Skrzyczne, Orłową, Równicę, pasmo Stożka i Czantorii oraz szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego z dominującą Łysą Górą.

Z Brennej Centrum

Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 1,50 h / 1,10 h

Trasa rozpoczyna się na przystanku autobusowym Brenna Centrum, skąd wyruszamy w kierunku Parku Turystyki, następnie idziemy obok wyciągu narciarskiego. Dalej idąc za znakami zielonego szlaku docieramy przez Horzelicę na szczyt Starego Gronia.

Z Brennej Ośrodka Zdrowia

Kolor szlaku: czarny

Czas przejścia: 2 h / 1,20 h

Szlak ma swój początek na przystanku Brenna Ośrodek Zdrowia, skąd przez około 200 metrów podążamy w głąb doliny Leśnicy, a następnie skręcamy w lewo w leśną drogę. Trasa prowadzi kolejno przez szczyty Malinę i Horzelicę a następnie dochodzi na Stary Groń.

Z Brennej Leśnicy
Kolor szlaku: żółty, zielony, czarny
Czas przejścia: 1,20 h / 0,45 h

Trasa rozpoczyna się w Brennej Leśnicy, przy przystanku obok Szkoły Podstawowej, skąd kierujemy się za żółtymi znakami aż do kapliczki przed szczytem Starego Gronia. Stąd idziemy już za znakami czarnego i zielonego szlaku turystycznego.

Z Brennej Leśnicy
Kolor szlaku: zielony
Czas przejścia: 0,55 h / 0,25 h

Szlak rozpoczyna się w Brennej Leśnicy w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego "Dolina Leśnicy", skąd wyruszamy za znakami zielonymi, które doprowadzają nas na szczyt Starego Gronia.

 

6) ORŁOWA (813 m n.p.m.) – góra w Beskidzie Śląskim, w północnej części Pasma Równicy.


Kolor szlaku: żółty
Czas przejścia: 1,25 h / 0,45 h

Trasa rozpoczyna się w Brennej Leśnicy obok budynku Szkoły Podstawowej. Tuż za przystankiem autobusowym skręcamy w prawo , skąd podążamy w górę w kierunku Orłowej. Nieopodal szlaku znajduje się bunkier w Grapach. Dalsza trasa biegnie stromo przez las do grzbietowej przecinki, która ciągnie się na szczyt Orłowej. Z podszczytowej polany można podziwiać Czantorię, Równicę, Horzelicę.

 

Szlaki spacerowe

Miłośnikom spacerów i wędrówek na łonie przyrody Brenna i okolice oferuje szereg malowniczych szlaków spacerowych idealnych dla piechurów i amatorów Nordic Walkingu.

1) Bajkowy Szlak Utopca
Kolor szlaku: czerwono-biały
Przebieg trasy: Brenna Centrum - dolina Hołcyna – Grabowa – Brenna Leśnica
Czas przejścia: 2, 25 h /2,15 h
Długość trasy: 8 km

Wędrując Bajkowym Szlakiem mamy okazję poznać niesamowite przygody Utopca - Gazdy Brennicy. Wędrówka rozpoczyna się w Brennej Centrum, gdzie zgodnie z czerwono-białymi znakami podążamy w kierunku doliny Hołcyny. Następnie idąc wzdłuż drogi mijamy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela oraz Starą Karczmę. Idąc dalej docieramy do mostu na rzece Brennicy, za którym należy skręcić w pierwszą ulicę w prawo. Idziemy drogą asfaltową obok zabytku architektury drewnianej–„Chaty Kowoliczka” oraz przystani kajakowej. Potem dochodzimy do składnicy drewna. W tym miejscu kończy się wąska droga asfaltowa i rozpoczyna krótkie strome podejście na Grabową. Ścieżka przebiega pomiędzy drzewami bukowymi, jodłowymi i świerkowymi.
Następnie podążamy do rozwidlenia szlaków przy Chacie Grabowej. Wokół schroniska znajduje się park tematyczny "Ogród Bajek" z postaciami z legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego.
Z okolic Grabowej można podziwiać Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m,), Równicę (885 m n.p.m), Czantorię (995 m n.p.m), osiedle Świniorka (ok. 700 m n.p.m) i Halę Jaworową. Po krótkim odpoczynku udajemy się za znakami szlaku spacerowego w drogę powrotną do doliny Leśnicy, mijając po drodze niewielkie osiedla i polany.

2) Szlak Myśliwski
Kolor szlaku: czerwono-biały
Przebieg trasy: Brenna Spalona –Dworek Myśliwski – Czupel
Czas przejścia: 1 h / 0,45 h
Długość trasy: 3 km

Szlak Myśliwski zachęca wędrowców pięknem przyrody, kulturą łowiecką, oraz zwierzętami zamieszkującymi miejscowe lasy. Trasa rozpoczyna się w Brennej Spalonej, gdzie idziemy ulicą Głębiec. Po dojściu do rozdroża idziemy dalej do znajdującego się na zboczu Czupla Dworku Myśliwskiego „Konczakówa”, który jest otoczony okazałymi gatunkami drzew (modrzewie, dęby czy daglezje). Zwiedziwszy dworek wracamy do rozwidlenia dróg, a następnie za znakami szlaku spacerowego leśną drogą, w okolice szczytu Czupel.

3) Szlak Wspomnień
Kolor szlaku: czerwono-biały
Przebieg trasy: Brenna Bukowa – Krzyż Zakochanych – Brenna Lachy
Czas przejścia: 2,10 h
Długość trasy: 5 km

Podążając Szlakiem Wspomnień poznamy historię Brennej. Wędrówkę rozpoczyna się w Brennej Bukowej, skąd za znakami szlaku wyruszamy ulicą Osiedlową, mijając po drodze ciekawe gatunki roślin i drzew m.in. aleję dorodnych daglezji. Idąc dalej dochodzimy do pomnika upamiętniającego śmierć partyzantów. Następnie po dosyć stromym podejściu docieramy do Krzyża Zakochanych.
Idąc dalej trasą dochodzimy do miejsca związanego z gospodarką pasterską, czyli polan Bukowego Gronia, z którymi związana jest bardzo ciekawa historia. Na przełomie wieku XVI i XVII w region Beskidu Śląskiego zaczęli napływać pasterze pochodzenia wołoskiego, których nazywano „Wołochami”. O tym bardzo tajemniczym ludzie, wiadomo, przybył, wędrując łukiem Karpat, z Wołoszczyzny i Siedmiogrodu (dzisiejsza Rumunia). Pierwotną ojczyzną „Wołochów” były południowe Bałkany, a być może również Azja Mniejsza. Rodzima kultura zawdzięcza im trzy trwałe elementy: strój wołoski, gospodarkę sałaszniczą oraz słownictwo. Dalszą wędrówkę odbywa się przy szumie potoku Bukowy. Schodzimy do Brennej Lachy mijając składnicę drewna i dochodzimy do głównej ulicy.

 

Trasa szkoleniowa do Nordic Walking

W centrum Brennej wytyczono trasę szkoleniową do Nordic Walking, która pozwoli na zapoznanie się z tą formą aktywnego odpoczynku oraz na przygotowanie do właściwego sposobu jej uprawiania. Trasa ma ponad 2 km długości. Jest oznakowana i wyposażona w tablice informacyjne i kierunkowe (tłumaczone na język angielski i czeski).
Na amatorów chodzenia z kijami Nordic Walking czekają ponadto liczne szlaki spacerowe, ścieżki przyrodnicze, a na wytrawnych piechurów – szlaki turystyczne.

 

Ścieżki przyrodnicze

Podobnie jak w całych Beskidach, na terenie Brennej w stosunkowo mało przetworzonym przez człowieka środowisku naturalnym podziwiać można niezliczone gatunki flory i fauny. Brenna oferuje też swoim gościom kilka atrakcyjnych ścieżek przyrodniczych:

1) Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza po górze Bucze
Kolor szlaku: czerwono-biały
Przebieg trasy: Górki Wielkie - Góra Bucze
Czas przejścia: 1,45
Długość trasy: 4 km

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Górze Bucze – wiedzie przez ekosystemy Góry Bucze w Górkach Wielkich, popularne w zachodniej części Pogórza Śląskiego. Trasa rozpoczyna się w centrum Górek Wielkich przed mostem na rzece Brennicy. Dalej prowadzi ulicami: Bielską, Bucze i Spacerową, a następnie skręca w lewo. Przez ul. Spacerową dochodzimy do punktu widokowego, z którego rozpościera się panorama na grzbiet Starego Gronia, rozległe wzniesienie Równicy, dolinę rzeki Brennicy oraz pasmo Czantorii. Obniżony stok to grzbiet Góry Tuł i Jasieniowej, za którym rozciąga się pasmo Beskidu Śląsko-Morawskiego i jego najwyższy szczyt Łysa Hora (1328 m n.p.m.).
Trasa podzielona jest na 6 etapów. Po drodze możemy dostrzec pomniki przyrody, przylaszczki, storczyki, orliki, jak również cieszyniankę wiosenną - symbol Śląska Cieszyńskiego. Najlepsza pora do wędrówek ścieżką przyrodniczą to wiosna, ponieważ wtedy kwitnie większość roślin.

2) Ścieżka przyrodniczo-leśna Bukowa - Karkoszczonka
Kolor szlaku: żółty
Przebieg trasy: Brenna Bukowa - Karkoszczonka
Czas przejścia: 1 h
Długość trasy: 3 km

Ścieżka przyrodniczo-leśna Bukowa - Karkoszczonka pokazuje przyrodę okolicznych lasów. Na trasie znajdują się tablice informacyjne opisujące beskidzką florę i faunę.
Ścieżka rozpoczyna się na parkingu w Brennej Bukowej przy Karczmie pod Skalicą, skąd kierujemy się za żółtymi znakami szlaku. Na pierwszym etapie ścieżki można podziwiać środowisko przyrodnicze, a zwłaszcza następujące rośliny: zawilca gajowego, śledziennicę, żywca gruczołowatego oraz modrzewie, olsze czarne, jesiony wyniosłe czy buki. Pod drodze mijamy kapliczkę Matki Bożej Nieustającej Pomocy z 1894r. Ścieżka prowadzi na przełęcz Karkoszczonkę, skąd można podziwiać wspaniałe widoki.

3) Szlak Kamyka
Kolor szlaku: niebiesko-biały
Przebieg trasy: Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” - Góra Bucze
Czas przejścia: 0,30 h
Długość trasy: 2 km

Szlak Kamyka rozpoczyna się przy Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Szlak wyznaczono w 2014 roku, aby umożliwić turystom odwiedzenie w czasie jednego spaceru obiektów o dużych walorach przyrodniczych:
zabytkowy Park Kossaków, otaczający dawną stanicę harcerską, której kierownikiem w latach przedwojennych był druh „Kamyk” – Aleksander Kamiński, autor „Kamieni na Szaniec” oraz z
zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Góra Bucze”
Szlak Kamyka ma 2km długości. Trasa kończy się na północnym stoku góry Bucze (417 m n.p.m.), w miejscu, gdzie łączy się ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną Góra Bucze. Na szlaku się dwie tablice informacyjne opisują bogatą dendroflorę. Szlak Kamyka przebiega przez teren ścisłej ochrony wód ujęcia Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej w Pogórzu.
Szlak Kamyka jest łatwy, bez stromych podejść, dostępny dla wszystkich.

 

Szlak konny

Niewątpliwą atrakcją w Brennej jest najdłuższy w polskich górach szlak jeździecki “Transbeskidzki Szlak Konny PTTK”, który właśnie w Brennej w Ośrodku Jazdy Konnej “Hucuł” rozpoczyna się i wiedzie aż do Wołosatego, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Szlak ten ma 400 km długości i na jego przebycie w całości potrzeba 14 dni. Na terenie Brennej szlak konny wiedzie szczytami: Stary Groń i Grabowa. Po drodze znajduje się wiele schronisk górskich i gospodarstw agroturystycznych.

Ośrodek Jazdy Konnej "Hucuł"
Brenna, ul. Jatny 120
tel. 33 8536 521, 602 747 033
www.hucul.brenna.pl

Ośrodek Konny "U Matuli"
Górki Wielkie, ul. Bielska 14
tel. 33 8539 342
www.agroturystykamatula.pl

 

Trasy rowerowe w Brennej

Brenna jest idealnym miejscem dla osób stawiających na aktywny wypoczynek, również na rowerze. Pomimo, że w rejonie Brennej nie wytyczono wielu szlaków stricte rowerowych, amatorzy kolarstwa górskiego mają do dyspozycji ciekawe, widokowe i - co najważniejsze - przejezdne szlaki piesze. I tak przez Brenną przebiega kilkanaście tras rowerowych. Trasy charakteryzują się zróżnicowanym stopniem trudności, dostępne są zarówno łatwe trasy dla rodzin z dziećmi jak również znacznie trudniejsze górskie ścieżki. W zależności od stopnia trudności i długości trasy, przebycie jej może zająć od kilkunastu minut do kilku godzin. Brenna oferuje możliwość wypożyczenia profesjonalnych rowerów górskich.
Poniżej opis dwóch przykładowych szlaków rowerowych:

1) Brenna Centrum -> Górki Wielkie (10 km)
Kolor szlaku: czarny
Szlak ten prowadzi wyłącznie drogami utwardzonymi, stanowi więc doskonałą propozycję dla "niedzielnych" rowerzystów oraz rodzin z dziećmi.
Początkowo trasa biegnie szutrową drogą wzdłuż brzegu rzeki Brennicy, a dalszy odcinek trasy to mało uczęszczany, wąski asfalt. Wzdłuż szlaku zlokalizowanych jest kilka punktów gastronomicznych, a więc podczas wycieczki można wygodnie odpocząć i coś przekąsić. Trasa kończy się w Górkach Wielkich, gdzie warto obejrzeć zabytkowy kościół pw. Wszystkich Świętych.
Bardziej wytrawni rowerzyści mogą pojechać dalej - zielonym szlakiem rowerowym do Nierodzimia (4 km),i do Ustronia (10 km). W Nierodzimiu warto zwiedzić stary, drewniany kościółek

2) Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków- Morawy –Wiedeń
Kolor szlaku: niebieski, zielony
Przebieg trasy: Czarny Las- ul. Nowy Świat –ul. Zalesie – ul. Zofii Kossak –ul. Bielska – ul. Szpotawicka.

Okolice Brennej znajdują się na trasie 780-kilometrowej Międzynarodowego Szlaku Rowerowego Greenways Kraków- Morawy –Wiedeń, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie w samym sercu Europy Środkowej. Ten wyjątkowy szlak rowerowy zaczyna się w Krakowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i biegnie przez Dolinę Oświęcimską, Ziemię Pszczyńską, i Śląsk Cieszyński. Trasa prowadzi dalej przez Beskidy na pograniczu polsko-czeskim, a następnie przez Morawy Południowe, gdzie pośród winnic dociera do Dolnej Austrii i Wiednia. W ramach inicjatywy greenway zachęca się mieszkańców terenów wzdłuż szlaku do sadzenia lokalnych odmian drzew owocowych. W ten sposób zielony szlak Kraków-Morawy-Wiedeń ma się stać w przyszłości najdłuższą aleją drzew owocowych w Europie.


Przebieg trasy:


Polska: Kraków (Wawel) - Kryspinów - Mników - Rudno - Alwernia - Wygiełzów - Dwory - Oświęcim - Harmęże - Wola - Miedźna - Pszczyna - Goczałkowice Zdrój - Zabrzeg - Landek - Mazańcowice - Bielsko Biała - Jaworze - Górki Wielkie - Nierodzim - szlak rozdziela się na dwie opcjonalne trasy:


Trasa zielona: Nierodzim - Skoczów - Goleszów - Dzięgielów - Cieszyn (przejście graniczne z republiką Czeską)

Trasa niebieska: Nierodzim - Ustroń - Wisła - Istebna - Łacki - Jasnowice (przejście graniczne z republiką Czeską)

Republika Czeska: Brno - Mikulov - Wyżyna Morawska - Olomouc - Lipnik - Helfstyn - Stary Jicin - Novy Jicin - Hukvaldy - Cesky Tesin, Rezerwaty Krajobrazowe Pomoravi i Poodří , Beskidy

Austria: Laa and der Thaya - uzdrowisko, Falkenstein - ruiny zamku, Poysdorf - miasteczko winiarskie, Wiedeń- Katedra Św. Stefana

 

Sporty wodne

Okolice Brennej oferują też atrakcje amatorom sportów wodnych. Krystalicznie czysta rzeka Brennica – jedna z głównych rzek Beskidu śląskiego - przyciąga w okresie letnim całe rodziny, które w upalne dni spędzają miło czas nad uregulowanym brzegiem, opalając się, taplając się w chłodnej wodzie lub grillując.
W okolicy można tez popływać kajakiem czy rowerkiem wodnym w kilku przystaniach wodnych:

Przystań wodna Hołcyna

W odległości 1,5 km od centrum Brennej znajduje się przystań wodna w Hołcynie zbudowana w 1962 roku jako zapora przeciwpowodziowa (długość zapory - 80 m, wysokość progu - 5 m, powierzchnia lustra wody – ok. 300m2, średnia głębokość – ok. 1m). Przystań położona jest na wysokości 450 m n.p.m. w dolinie potoku Hołcyna, otoczona pasmem ,,Starego Gronia” od zachodu i pasmem ,,Kotarza” od wschodu. Do przystani można dojechać drogą asfaltową lub dojść niebieskim szlakiem turystycznym z Brennej Centrum do Przełęczy Salmopolskiej i Szczyrku. Przystań dysponuje rowerkami wodnymi i kajakami i jest czynna od maja do września. W pobliżu znajdują się też punkty gastronomiczne.

Przystań wodna w Leśnicy

W odległości około 3,5 km od centrum Brennej znajduje się przystań wodna w Leśnicy. Leży ona w dolinie potoku Leśnica, otoczona od zachodu pasmem Orłowej (813 m.n.p.m.) oraz Beskidka (700 m.n.p.m.), a od wschodu pasmem Starego Gronia (790 m.n.p.m.).
Zaporę została wybudowana w 1940 roku, po wielkiej powodzi, która wyrządziła wiele szkód materialnych w regionie. W trakcie budowy odkryto srebrne monety z XVI w., na podstawie czego historycy wysunęli dwie do dziś niepotwierdzone naukowo hipotezy. Pierwsza z nich głosi, że w średniowieczu przebiegał tędy szlak handlowy. Druga hipoteza zakłada, że w dolinie mieszkał bogaty kupiec.
Obecnie akwen służy głównie turystom, którzy w okresie od maja do września mogą tu wypożyczać rowery wodne oraz kajaki. Do dyspozycji gości jest tez pobliskie pole namiotowe oraz punkty gastronomiczne.

 

Park Turystyki

Znajdujący się w centrum Brennej Park Turystyki zapewnia szereg atrakcji osobom stawiającym na aktywny wypoczynek. Na terenie parku znajdują się bowiem różnego rodzaju obiekty sportowe: dwa boiska wielofunkcyjne, boiska do piłki plażowej, pole do minigolfa (zimą przekształcane w lodowisko). Na miejscu można wypożyczyć sprzęt sportowy. W strefie malucha, wśród zieleni usytuowany jest plac zabaw, w którym dzieci mogą się wyszaleć na huśtawkach, bujakach czy drewnianej wieży ze zjeżdżalnią. Znajdujący się na terenie Parku Turystyki amfiteatr przyciąga odbywającymi się tutaj licznymi imprezami kulturalnymi i sportowymi.

 

Park linowy

Park linowy Orla Perć to najwyższy park linowy w Beskidzie Śląskim. W parku znajdują się następujące trasy:
TRASA NIEBIESKA przeznaczona jest dla osób sięgających ręką na wysokość 160 cm. Jest to trasa o średniej trudności.
TRASA CZARNA to trasa z przeszkodami zawieszonymi na wysokości 15 m. Największą atrakcją tej trasy są trzy zjazdy tyrolskie z przepięknym widokiem na Brenną. Jest to trasa o podwyższonej skali trudności.
ORLA BASZTA to ekstremalna wspinaczka po palu z zamontowanymi chwytami wspinaczkowymi na wysokość 15 metrów.
Przed wejściem na trasy wysokie uczestnicy otrzymują atestowany sprzęt asekuracyjny oraz zostają przeszkoleni przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy czuwają nad ich bezpieczeństwem.

 

Obserwatorium Nietoperzy

Niezwykłą atrakcją czekająca na turystów w Brennej jest Obserwatorium Nietoperzy. Dzięki projektowi pn. „Ochrona nietoperzy w Gimnazjum w Brennej” każdy może zobaczyć i usłyszeć nietoperze oraz z bliska przyjrzeć się życiu tych niezwykłych latających ssaków, które zadomowiły się na strychu w Gimnazjum. Zgodnie z ekspertyzą chiropterologiczną (chiropterologia – nauka zajmująca się badaniem nietoperzy) poddasze budynku szkoły w Brennej zamieszkują dwa gatunki nietoperzy podlegające ścisłej ochronie: podkowiec mały oraz nocek duży.
Obserwatorium założone zostało w celu ochrony siedliska rozrodczego tych zwierząt. Jest ono czynne w okresie bytowania nietoperzy na strychy gimnazjum - od maja do końca września, w każdy wtorek w godz. 10:00 – 14:00 w pozostałe dni dostępne jest po wcześniejszej rezerwacji.
Rezerwacja:
Informacja Turystyczna, ul. Wyzwolenia 77, Brenna
tel. (33) 858 69 71
e-mail: it@brenna.org.pl

Dane kontaktowe:
Obserwatorium Nietoperzy:
Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego
Brenna, ul. Górecka 224

 

Kozia zagroda

Wartym odwiedzenia miejscem w Brennej jest Kozia Zagroda, gdzie oprócz restauracji serwującej dania oparte na starych przepisach kuchni góralskiej, znajduje się zrekonstruowana stara góralska chata i zagroda z kozami i owcami. Zwierzęta są nie lada atrakcją dla dzieci.
Gościom oferujemy też różne atrakcje i warsztaty edukacyjne: warsztaty wyrobu sera, warsztaty dekoracji dzwonków pasterskich, warsztaty wyrobu wełnianych owieczek, warsztaty kulinarne dla dorosłych, warsztaty wypieku chleba na zakwasie. Organizowane są bacowskie ogniska z pieczeniem kiełbasek czy przejażdżki konnymi wozami. Zajęcia rekomendowane dla wszystkich w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

 

Chlebowa Chata

Niewątpliwą atrakcję regionu jest znajdująca się w Górkach Małych Chlebowa Chata, gdzie można zobaczyć jak życie wyglądało 50 - 100 lat temu. Program obejmuje następującą tematykę:
niezbędne do życia wyposażenie domu
proces wyrobu masła i sera
droga "od ziarenka do bochenka"
ciekawostki z życia pszczół
Pokaz zakończony jest degustacją własnoręcznie zrobionych podpłomyków masłem, ze smalcem, miodem i kawą zbożową.
Chlebowa Chata to spotkanie z okruchem tradycji. Miejsce jest ciekawe nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

 

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej będące muzeum biograficznym pisarki i publicystki Zofii Kossak-Szatkowskiej p.v. Szczuckiej żyjącej w latach 1889-1968. Autorka ma w swym dorobku m.in. powieści: "Pożoga", „Krzyżowcy”, "Dziedzictwo". Muzeum powstało w budynku popularnie zwanym „domkiem ogrodnika” należącym do pisarki, a potem do jej spadkobierców. W domu tym pisarka spędziła ostatnie lata życia (1957- 1968) po powrocie z emigracji. Dzięki eksponatom i otoczeniu, w jakim tworzyła Zofia Kossak można odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój domu, w którym powstała większość powojennych utworów autorki.

end
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!